Anna-Stina Simonen U23-maajoukkueeseen

15.10.2025

Helsingin Palloseuran keskikenttäpelaaja Anna-Stina Simonen on nimetty Suomen U23-naisten maajoukkueeseen (2003 ja myöhemmin syntyneet).

U23-naiset pelaavat lokakuussa vuoden viimeiset maaottelunsa. Pikkuhelmarit kohtaavat Tanskan 22. ja Meksikon 28. lokakuuta – kumpikin ottelu pelataan Järvenpäässä. U23-naiset on pelannut tämän vuoden aikana vain yhden maaottelun. Helmikuun Portugali-vieraspeli päättyi 1–1-tasatulokseen. Joukkueen edellinen maajoukkueleiri järjestettiin Eerikkilässä kesäkuun alussa.

Elokuussa HPS:n kanssa jatkosopimuksen tehnyt Simonen on toiminut kaudella 2025 HPS:n kapteenina ja ollut yksi joukkueen avainpelaajista. Hän on pelannut liigassa 18 ottelua, joista 17 avauksessa, ja viimeistellyt seitsemän maalia. Simonen oli Pikkuhelmareiden mukana myös helmikuun Portugali-vieraspelissä.

Suomen ottelut:
Ke 22.10. klo 18.00 Suomi – Tanska, Järvenpään keskuskenttä (Järvenpää)
Ti 28.10. klo 14.00 Suomi – Meksiko, Järvenpään keskuskenttä

Kumpikin maaottelu näkyy suorana ja selostettuna Palloliiton YouTube-kanavalla

Lisäksi HPS:n Aura Nyholm, Peppi Kontturi, Oona Jääskeläinen ja Aamu Kinnunen on nimetty U23-maajoukkueen varasijoille.

HPS onnittelee Nannua maajoukkuevalinnasta ja toivottaa tsempit tuleviin maaotteluihin! 

Lue lisää Palloliiton tiedotteesta:  

https://www.palloliitto.fi/ajankohtaista/u23-naiset-nimetty-lokakuun-maaotteluihin