Fanni Sinivuori jatkaa HPS:ssa kaudella 2026

18.12.2025

Fanni Sinivuori on allekirjoittanut vuoden jatkosopimuksen HPS:n kanssa. Kuva: NVTS Photography.

Hyökkääjä Fanni Sinivuori, 18, on tehnyt jatkosopimuksen Helsingin Palloseuran kanssa kaudesta 2026.  

Ristiinasta lähtöisin oleva Sinivuori siirtyi HPS:n juniorijoukkueeseen 13-vuotiaana kaudella 2020. HPS:n junioripolun läpikäynyt hyökkääjä teki pääsarjadebyyttinsä HPS:n edustusjoukkueessa kaudella 2024, jolloin hän pelasi 17 Kansallisen Liigan ottelua ja viimeisteli kolme maalia. Samalla kaudella Sinivuori nousi myös T2007-maajoukkueeseen ja on sittemmin ollut tärkeässä roolissa U18- ja U19-maaotteluissa. 

Päättyneellä kaudella Sinivuori pelasi HPS:n edustuksessa yhteensä 22 Briotech Kansallisen Liigan ottelua, kolme Suomen Cupin ottelua sekä kaksi Kansallisen Cupin ottelua. Liigassa maaleja kertyi neljä. Lisäksi hän esiintyi kolmessa T18 Ykkösen ottelussa HPS:n B-tyttöjen riveissä. 

HPS:n valmennuspäällikkö Toni Anttila näkee Sinivuoren jatkosopimuksen merkittävänä sekä seuran että pelaajan kannalta. 

Fanni on seuramme ensimmäinen talenttipelaaja, joka on noussut junioreista edustusjoukkueeseen ja vakiinnuttanut paikkansa pelaavassa kokoonpanossa. Hän on myös viime vuosina noussut oman ikäluokkansa maajoukkueen avainpelaajiin. Fannilla on luontainen kyky ohittaa vastustajia ja hän on erittäin vaarallinen pallollisena vastustajan boksin läheisyydessä sekä boksissa. Hän pystyy viimeistelemään monipuolisesti sekä jalalla että päällä. Lisäksi hänen työkalupakistaan löytyy useita harhautuksia, joista pääsemme nauttimaan myös tulevalla liigakaudella. Nuoresta iästään huolimatta Fanni on pelannut jo suhteellisen paljon Kansallisessa Liigassa. Uskon, että tulevalla kaudella hänellä on jälleen hyvät mahdollisuudet ottaa seuraava askel pelaajana liigassa ja kehittyä entisestään, Anttila sanoo. 

Sinivuori kertoo jatkosopimuksen tuntuneen luontevalta ratkaisulta ja kokee HPS:n edelleen oikeaksi ympäristöksi kehitykselleen. 

Hyvät fiilikset jatkosopimuksesta. Koen, että HPS on mulle oikea ympäristö kehittyä ja samalla nauttia pelaamisesta, Sinivuori kertoo. 

Päättynyttä kautta Sinivuori kuvaa opettavaiseksi, mutta katse on jo vahvasti tulevassa. 

Kausi oli opettavainen ja siihen mahtui sekä hyviä hetkiä että haasteita. Ensi kaudella tavoitteena on kehittyä kokonaisvaltaisesti pelaajana, olla entistä tasaisempi ja auttaa joukkuetta menestymään mahdollisimman hyvin, Sinivuori toteaa.