Oona Jääskeläinen jatkaa HPS:ssa kaudella 2026

9.1.2026

Oona Jääskeläinen on allekirjoittanut vuoden jatkosopimuksen HPS:n kanssa. Kuva: NVTS Photography.

Hyökkääjä Oona Jääskeläinen, 22, on tehnyt jatkosopimuksen Helsingin Palloseuran kanssa kaudesta 2026. Tuleva kausi on Jääskeläiselle jo viides HPS-paidassa. 

Puotinkylän Valtin kasvatti siirtyi HPS:aan kaudeksi 2022 HFA Märskystä. Nuoresta iästään huolimatta hän on ehtinyt kerätä runsaasti pääsarjakokemusta, sillä HPS:n paidassa liigapelejä on kertynyt jo 93. 

Päättyneellä kaudella Jääskeläinen pelasi HPS:n paidassa yhteensä 23 Briotech Kansallisen Liigan, kolme Suomen Cupin ja kaksi Kansallisen Cupin ottelua. Liigassa hän viimeisteli viisi maalia ja viisi maalisyöttöä. Suomen Cupissa osumia tuli yksi. Lisäksi Jääskeläinen on kuulunut Suomen U23-maajoukkueen kokoonpanoon. 

HPS:n valmennuspäällikkö Toni Anttila iloitsee Jääskeläisen jatkosta ja korostaa tämän merkitystä joukkueelle. 

–  Olen erittäin iloinen Oonan jatkamisesta meillä HPS:ssa. Hän on kuulunut jo useiden kausien ajan naisten edustusjoukkueemme runkopelaajiin ja ollut tärkeässä roolissa joukkueen kehittymisessä, Anttila sanoo. 

Anttila nostaa esiin myös Jääskeläisen kokonaisvaltaisen panoksen kentällä. 

–  Oona on varmasti myös yksi fanien suosikeista. Hän tekee valtavasti töitä joukkueen eteen ja tuo pelaamisellaan meille tärkeitä elementtejä niin hyökkäys- kuin puolustuspelaamiseen. Näillä asioilla voitetaan otteluita, Anttila jatkaa. 

Jääskeläinen kertoo viihtyvänsä HPS:ssa ja näkee jatkosopimuksen mahdollisuutena ottaa seuraava askel. 

–  On tosi kiva jatkaa, viihdyn Hopsissa todella hyvin. Viime kaudesta jäi vielä parannettavaa, ja ensi kaudella haluan auttaa joukkuetta entistä enemmän taistelemaan mitaleista, Jääskeläinen kertoo.