Tervetuloa Hopsiin, Amanda Nyholm!
20.2.2026

Maalivahti Amanda Nyholm, 17, on allekirjoittanut pelaajasopimuksen Helsingin Palloseuran kanssa kausista 2026 ja 2027. Nyholm siirtyy HPS:aan PK-35 Vantaasta ja täydentää tulevalla kaudella joukkueen maalivahtiosastoa yhdessä Tinja-Riikka Korpelan, Venla Roineen ja Loviisa Helmisen kanssa.
Nyholm aloitti jalkapallon Vantaan Jalkapalloseurassa, mutta pelasi jo kymmenvuotiaasta lähtien HJK:n juniorijoukkueissa. HJK:ssa hän nousi toissakaudella T18-joukkueeseen ja viime kaudella HJK Akatemian kokoonpanoon ennen siirtymistään PK-35 Vantaan riveihin. Viime kaudella Nyholm pelasi yhden Suomen Cupin ottelun PK-35 Vantaan paidassa sekä kaksi Naisten Kakkosen ottelua VJS:n riveissä.
HPS:n valmennuspäällikkö Toni Anttila näkee nuoren maalivahdin sopivan hyvin seuran ympäristöön.
– Hienoa saada Amanda mukaan joukkueeseen. Hänellä on jalkapallon suhteen selkeät tavoitteet, jotka sopivat hyvin meidän toimintaan. Amanda on tullut mukaan hyvällä asenteella ja näyttänyt kykynsä maalivahtina. Uskon, että hänestä tullaan kuulemaan paljon lisää tulevaisuudessa, Anttila sanoo.
Nyholm kertoo olevansa erittäin motivoitunut uudesta askeleesta urallaan.
– Olen todella iloinen ja innostunut sopimuksesta! Pidempi sopimus antaa rauhaa kehittyä hyvässä ympäristössä ilman kiirettä. Haluan antaa joukkueelle ja seuralle kaiken itsestäni, jotta kehittyisimme ja voittaisimme yhdessä, Nyholm kertoo.
Hän kuvailee itseään joukkuepelaajaksi, joka osallistuu aktiivisesti pelinavaamiseen ja johtaa peliä kommunikoinnillaan.
– Olen joukkuepelaaja. Pystyn auttamaan joukkuetta monipuolisesti pelinavaamisessa ja kommunikoin aktiivisesti. Pitkänä maalivahtina olen ulottuva, mikä auttaa maalivahdin ykköstehtävässä eli torjumisessa, Nyholm toteaa.
Tulevalta kaudelta nuori maalivahti odottaa ennen kaikkea ehjää arkea ja kehittymistä.
– Viime kausi oli henkilökohtaisesti haastava. Tälle kaudelle toivon ehjiä ja laadukkaita treeniviikkoja, kovaa kilpailua ja hauskoja hetkiä yhdessä joukkueen kanssa – sekä tietysti maukkaita voittoja, Nyholm päättää.
Tervetuloa Hopsiin Amanda!